Blog

Ankara Sanat Galerileri

ankara sanat galerileri 8246

Başkent Ankara, sanat galerilerinde tiyatrodan görsel sanatlara dek ev sahipliği yaptığı sanat galerileri ile göz dolduruyor. Ankara sanat galerileri her biri tematik doğası ile gezilmeye değer yerler olarak sanatseverlerin uğrak mekanları olmaya devam ediyor. Sanata ilginin hızla arttığı bir çağda sanatseverler kadar çocuğunda sanatsal yetenekleri de keşfetmeye çalışan velilerin de ilgi gösterdiği sanat galerilerinin sayısı özellikle de Ankara’ da artmaya devam ediyor. 

Ankara’ da sanatın kalbi nerelerde atıyor?  Ankara sanat galerileri denildiğinde akla ilk gelen Cern Modern, söyleşiler, sergiler gibi sanatsal aktivitelerle de sanatçıları ve sanatseverleri buluşturan bir merkez. Eski demiryolu fabrika binasında 2023 yılında açılan Cern Modern, Pazartesi günleri haricinde saat 10.00 ile 20.00 arasında gezilebiliyor. Galeri, çocuklar için özel olarak planladığı aktivitelerle de eğitim öğretim kademelerinde ziyaret planları içinde olan merkezlerden.  Ankara’ da sanatın kalbinin atığı bir diğer önemli merkez de Galeri Soyut. Çankaya Mustafa Doğan Caddesi’nde yer alan galeri, 3 sergi salonunda 6 farklı sergiye ev sahipliği yapabilmektedir. 3D sergileri ile sanatseverlerin uğrak yeri olan Galeri Soyut, heykeltıraş Memet Şubaşı tarafından kurulmuştur. Galeriye kişisel ya da proje sergi başvuruları web sitesi üzerinden alınabilmektedir.

Ankara sanat galerileri içinde Çağdaş Sanat Merkezi unutulmamalıdır. Merkez, Ankara’nın ilk sanat galerisi olarak 1993 senesinde açılmıştır. Merkezde sanatsal etkinliklerin yanı sıra sanatseverler için eğitim olanağı da sunulmaktadır. Bu açıdan çok sayıda öğrencinin ders dışı etkinliklerinde ders aldığı önemli bir sanat eğitimi merkezidir. Merkez bünyesinde yetenek sınavlarına hazırlık kursları da yer almaktadır. Ankara Çağdaş Sanat Merkezi yıl içinde çok sayıda sergiye, gösteriye, söyleşi e sanat etkinliğine de ev sahipliği yapmaktadır. Ankara Galeri Siyah Beyaz, müzik ziyafetleri ile göz dolduran bir galeri olmayı sürdürüyor. Canlı müzik için önemli bir sanatsever Siyah Beyaz Galeri’yi seçerken Fırça Sanat Galerisi sanatsal fuarlardan hoşlananlar tarafından özellikle takip edilmektedir.

Makale İçeriği

Ankaradaki resim sanat galerileri

Ankara’ da resim sergilerine ev sahipliği yapan büyük sanat galerileri dışında sanatçılar ya da sanatseverler tarafından aşılmış küçük çaplı resim galerilerinin etkinliklerini de takip etmekte fayda var. Ankara’ da sanatseverlerin en çok hoşlandığı etkinliklerden biri olan resim sergileri, oldukça modern, çok sayıda Ankara sanat galerileri içerisinde verilmektedir. Bu galerilerde ulusal ya da uluslararası sanatçıların eserleri sergilenmekte, yıl içinde tematik sergiler açılmaktadır. Ayrıca amatör sanatçılar, okul grupları içinde sergi alanı olarak hizmet veren resim galerileri çok sayıda etkinliğe de imza atmaktadır.

2002 senesinde açılmış olan Ankara Nurol Sanat Galerisi, Kavaklıdere’ dedir.  Ankara sanat galerileri içinde modern bir merkezdir. Nuri İyem sergisi ile ilk açılığı yapılan galeri, yıl içinde çok sayıda resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Çankaya Cinnah Caddesi’ndeki Galeri Artist, çok farklı ve büyük sergileri ile sanatseverlerden tam not almaya devam ediyor. Ankara Armoni Sanat’ ta Çankaya Yıldızevler’de sanatseverleri buluşturan resim galerilerinden. Galeri, Pazar günleri dışında saat 12.00’ den 19.00’ a kadar ziyaret edilebilir.

İlginizi çekebilir: Eryaman Kurs | En İyi Eryaman Kurs Fiyatları Yorumları Listesi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir