Eğitim

Ankara Bursluluk Sınavı

ankara bursluluk sinavi 7932

Ankara Bursluluk Sınavı; Ankara bursluluk sınavları bilindiği üzere PYBS adı altında yapılır. Bu sınavlar, ilk ve orta öğretim kurumlarında eğitim gören öğrenciler için yapılır. Sınav belirli şartlar altında sunulan burs ve yurt olanaklarının ortak adıdır. PYBS adı verilen bu sınava giren ve belli bir başarı sıralamasına dahil olan öğrenciler bu sınav sayesinde 3 ayda bir maddi burs alır. Maddi burs yardımına ilaveten yatılı olarak kalma imkanı da kazanabilirler. Yatılı kalınacak olan yurtlar devletin bünyesinde bulunan eğitim yurtlarıdır.

Burs veren sınavlara bakıldığında PYBS dışında farklı sınavlar da bulunmaktadır. Hemen hemen bütün kolejler burs ile öğrenci almak için kendi bünyelerinde sınavlar hazırlarlar ve sınav tarihlerini okulun kendi resmi internet sitelerinde duyururlar.

Bursluluk Sınavında Şartlar Nelerdir?

Burs ya da indirim kazanmak isteyen öğrenciler hangi dönem için kayıt yaptırıyorlarsa o dönem için geçerli olan süre zarfında burslarından faydalanırlar. (Ortaokul öğrencileri için, ortaokul öğrenimi süresince gibi)
Davranış puanları sınav notu kadar önem taşır. Bu puanların indirilmemiş yılsonu başarı puanının 100 üzerinden en az 80 olması koşulu ile burs ya da indirim devam ettirilir.
Ortadoğulular Eğitim Kurumları Ayrıcalıkları Nelerdir?

Ortadoğulular Eğitim Kurumları olarak öğrencilerin burs almak için ter dökmesine değecek bir eğitim kurumuyuz. Çünkü; Ortadoğulular Eğitim Kurumları öğrencileri,

  • öğrenci takip merkezi,
  • bireysel koç öğretmen desteği,
  • danışman öğretmen yardımları alıyorlar.

Diğer okullarda yer almayan bu yardımlar sayesinde hem okul içi sınavlara hazırlıkta hem de üniversite sınavlarına hazırlıkta akademik anlamda yaşıtlarından bir adım öne geçiyor. Okul içi sınavları hazırlanırken bu sınavların öğrencilerin ileri dönemlerde de kullanabileceği sınavlar olmasına özen gösteriliyor.

Ankara bursluluk sınavları yardımı ile öğrenciler kaliteli bir eğitim almaya aday oluyor. Aldıkları bu eğitim onlara yeterli olduğundan dershane, kurs, özel ders gibi herhangi bir ek desteğe ihtiyaç duymuyorlar. Aldıkları eğitim öğrencilere uzun vadede yeterli oluyor. Bu sayede öğrenciler üniversite hedeflerini gerçekleştirirken zamandan ve paradan tasarruf ederek hayallerine bir adım daha yaklaşmış oluyorlar.

Ortadoğulular Eğitim Kurumları Bursluluk Sınavı Detaylar

Sınav 11 – 12 Ocak Cumartesi Pazar günü yapılacaktır.
Oturumlar 11:00, 13:00, 15:00
Sınava ilköğretim 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve lise 9, 10, 11. Sınıf öğrencileri katılacaktır.
İlköğretim 2, 3, 4. sınıflar ingilizce bursluluk 5, 6, 7 öğrencileri için tüm dersler + ingilizce bursluluk sınavı, 9 10 ve 11. Sınıflar tüm dersler bursluluk sınavı

Ankara Bursluluk Sınavı

Ortadoğulular Eğitim Kurumları bursluluk sınavının amacı, 2023 – 20233 öğretim yılında okullarımızda öğrenim görmek isteyen öğrencilerin, öğretim programlarında yer alan konuları hangi düzeyde öğrenebildiklerini ölçmek ve başarıyı ödüllendirmektir.
Sınav için başvurular 10 Ocak 2023 tarihine kadar okulumuzun resmi internet sayfasından yapılacaktır.
Sınav katılımı ücretsizdir.
Öğrencilerin sınava girerken yanlarında “Nüfus cüzdanı” nı bulundurması mecburidir.
Başvuruda belirtilen öğrenci sınava katılmaması durumunda yerine başka bir öğrenci
sınava katılamaz.

Öğrenciler sınava başvuru yaptığı şubede girecektir.
Kazanılan burs 1 yıl geçerlidir.
Verilecek burslar okul kontenjanı ile sınırlıdır.
İndirimler sadece ilan edilen eğitim-öğretim ücretleri üzerinden yapılacak olup; yemek, servis, kırtasiye, kıyafet vb. masrafların karşılanması velilerimize aittir.
Sınav İçeriği ve Değerlendirme:

Sınav sonuçlarına göre her bir sınıf seviyesinde değerlendirme yapılarak öğrencilere bursluluk indirimi yapılacaktır.
Öğrenciler sınav salonlarında; sözlük, pergel, cetvel, hesap makinesi, cep telefonu, iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazların kullanımına izin verilmeyecektir.
Sınav sonrasında öğrencilere kitapçıklar verilmeyecektir.
Sınavda her sınıf seviyesinde tek kitapçık kullanılacaktır.
Sınav başladıktan 15 dk sonra gelen öğrenci sınava alınmayacaktır.
Sınav soruları uygulanacak sınıf düzeyine kadarki müfredatı kapsayacaktır.
Öğrencilerin Sınavdaki sıralamaları öğrencinin toplam netleri dikkate alınarak yapılacaktır. Netlerde ki eşitlik durumunda Matematik neti dikkate alınarak sıralama yapılacaktır. Matematik netlerinde de eşitlik olması durumunda Türkçe netleri dikkate alınacaktır. Türkçe netlerinde de eşitlik durumunda öğrencilerin doğum tarihine göre bakılarak sıralama yapılacaktır. Yaşı küçük olan daha başarılı sayılacaktır.

OKS için Genel Merkez tarafından belirlenen bursluluk aşağıda belirtilmiştir;

  1. öğrenci %100 eğitim bursu
  2. öğrenci %80 eğitim bursu
  3. öğrenci %60 eğitim bursu

4-10 arası %40 eğitim bursu

11-50 arası %25 eğitim bursu

51-100 arası %15 eğitim bursu olarak belirlenmiştir.

OKS’ de bursluluk kazanan öğrenci kayıt yaptırması zorunludur. Aksi halde burs geçerli değildir.

İlginizi çekebilir: Mamak Kurs | En İyi Mamak Kurs Fiyatları Yorumları Listesi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir