Blog

Sınıfta Oynanan Zeka Oyunları

sinifta oynanan zeka oyunlari 8220

Öğrencilerin akıl yürütme pratiği, sistematik düşünme becerisi ve problem çözme yeteneği geliştirmesi için eğitim öğretim müfredatlarına son yıllarda zeka ve akıl oyunları da eklendi, Milli Eğitim Bakanlığı’ na bağlı eğitim-öğretim kurumlarında zeka ve akıl oyunları dersi ile öğrenciler, eğlenceli olduğu kadar farklı bir deneyim yaşıyor.  Eğitim sistemimizde öğrencilerde analiz-sentez ve düşünme becerileri geliştirmeyi önceleyen ve öğrencinin psikososyal, kinestik ve zeka açşısından bütün olarak gelişmesini hedefleyen anlayış sınıfta oynanan zeka oyunları konusunu ön plana çıkarttı.

Sınıf içinde etkinliklerde zeka oyunları farklı biçimlerde kullanılabilmektedir. Öğrencilerin bireysel ya da grup olarak katılabileceği bu zeka oyunları yoluyla çocuklarda;

  • Problem çözme becerisi,
  • grup olarak çalışma pratiği ,
  • hızlı biçimde düşünme ve düşündüğünü uygulama yeterliliği,
  • konsantrasyon, yorumlama yeteneği gelişmektedir.

Sınıfta oynanan zeka oyunları içinde en çok bilinenler akıl oyunlarıdır. Bunlar arasında  sudoku, sihirli piramit, ABC bağlamaca gibi oyunlar gelir. Sınıf içinde kare bulmaca, sözcük merdiveni gibi sözel ve mantık oyunları ile  işlem karalama, kendoku, kakpüs, çarpmaca gibi işlem oyunları da öğrencilerin sevdiği etkinliklerdir. Strateji oyunu olarak dokuz taş, üç taş, sayı bulmaca, hex oynanmaktadır. Sınıf içindeki etkinliklerde zeka oyunları karma oyunlar ve mekanik zeka oyunları biçiminde de müfredatta yer almaktadır. Karma zeka oyunları içinde kibrit oyunları, nehir geçme, çapa soruları mevcuttur. Tangram, T-Puzzle, Şekil oluşturma gibi oyunlar mekanik zeka oyunları içinde oldukça popülerdir.

Makale İçeriği


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Sınıfta Oynanan Zeka Oyunları Örnekleri

Çocuklarda görsel algı geliştiren sınıf içi zeka oyunlarına örnek olarak mantık topları oyunu verilebilir.  Oyunda üç boyutlu geometrik şekiller malzeme olarak kullanılabilir. Öğretmen, masasında geometrik şekillerle bir form oluşturur ve öğrencilerden ellerindeki şekillerle aynı formu oluşturması beklenir.  Sınıfta oynanan zeka oyunları içindeMatematik becerisi geliştiren bir oyunda öğretmen tahtaya birbirinden farklı rakamlar yazar ve sınıf düzeyine göre bu rakanmlardan ikisi ile bir işlem gerçekleştirmesini ister. Örneğin tahtada karma biçimde her biri birkaç kez tekrarlanmış 9 rakam yazmaktadır ve öğretmen öğrenciden, her hamlede  toplamı 10 olan ikişer rakamın üzerini çizmesini ister, öğrencinin çizdiği her iki rakam için öğretmen tahtaya bir rakam daha ekler.

Sınıfta oynanan zeka oyunları uzamsal bellek sorularını da kapsamaktadır. Bu oyunlarda en çok bilinenler hafıza kartlarıdır. Öğretmen öğrencilerin her birine birbirinin aynı altı kart serisini verir. Grup lideri olarak altı kartı, tahtaya belirli bir düzende yerleştirir. Ve öğrencilerden bu düzeni bir süre incelemelerini, akıllarında tutmalarını ister. Öğretmen kartları alır ya da ters çevirir ve öğrencilerden ellerindeki kartlarla aynı düzeni oluşturmalarını bekler.  Senkronize beyin jimnastiği oyunları da öğrencilerle sınıf içinde oynanacak zeka oyunları içinde en zevkli etkinlikler arasındadır. Bunun için hazır platformlar bulunabileceği gibi öğretmen tarafından mukavva üzerine de oyun platformu hazırlanabilir. Bu oyunda hedef, bir platfomdaki deliklerin arasından platforma sabitlenmiş ipleri dikkatlice kullanarak bir topu geçirmek ve topu düşürmeden yuvasına ulaştırabilmektir. Platform çok az yatık yada dik durmaktadır ve pinpon topu plastik bardak gibi bir cismin içine alınarak, platformun her iki köşesine yukardan sabitlenmiş metal halkaların içinden geçen bir ipin arasında hareket ettirilerek yuvasına taşınır.

İlginizi çekebilir: Mantık soruları ve Cevapları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir