Eğitim

Mamak Butik Dershane | En İyi Mamak Butik Dershane Fiyatları Yorumları Listesi

mamak butik dershane en iyi mamak butik dershane fiyatlari yorumlari listesi 7858

Mamak Butik Dershane | En İyi Mamak Butik Dershane Fiyatları Yorumları Listesi;

Mamak’ın Tarihçesi


Mamaktaki butik dershaneler farklı şekiller bölgelere göre dağılmaktadır. Mamak’ın kuruluşu 1200’lü yılların ikinci yarısıdır.

Kurucuları ise Ahilerdir. Ankara’da hüküm süren Ahi Hükümeti, değişik mekânları kuran ve yönetenlerin isimlerini o mekanlara verirlerdi. Daha doğru bir ifade ile o bölgeler, orayı idare eden Ahi büyüklerinin isimleri ile anılırları.

Ahi Mamak, Ahi Etimesgut, Ahi Tura gibi. Mamak’ı ahiler tarafından kurulan çiftliği de Ahi Mamak yönetmiş ve buraya ismini vermiştir.

Ankara’nın Osmanlılara geçmesinden sonra ise buradaki çiftliğe Tahir isminde bir komutan atanır. Kaynaklarda bu komutanı Tahir Mamak olarak görürüz.

Anadolu’nun Türkler tarafından ele geçirilmesiyle birlikte, Türk obaları birer birer Mamak’ın şimdiki köylerine yerleştirilir. Bu bölgedeki isimlerin tamamına yakını Türk obalarından alır. Dodurga, Kıbrıs, Kızılca, Bayındır, Kayaş, Kızılca gibi.

Moğol saldırıları ile sarsılan Anadolu düzeni Ankara’yı da etkiler. 40 yıl Moğol egemenliğinde kalan Ankara’da daha sonra Ahi egemenliğini görürüz. Ahi egemenliği sırasında Mamak Bölgesi ‘Ahi Mamak’ olarak anılır.

Ankara’nın Osmanlılar tarafından fethinden sonra Mamak Bölgesi, ‘bölgenin meyve hanesi’ olarak anılmaya başlar. Hatip Çayı istikametince onlarca su değirmeni vardır. Osmanlı arşivlerinde bu değirmenlerin el değiştirdiğine işaret edilir.

Bu su değirmenleri 1950’li yıllara kadar Ankaralılara hizmet etmiştir. 1957 yılında Hatip Çayında meydana gelen sel felaketi bu değirmenlerin birçoğunu yok ederken 135 kişi de hayatını kaybeder.

Cumhuriyet Döneminde Mamak, ilk toplu taşım aracının faaliyetine tanıklık eder. Ankara-Kayaş Banliyö Tren Hattı (1929) toplu taşımacılıkta bir ilktir.

Mamak Bölgesi Ankara’nın ilk şehir planlamasında gözükmez. Fakat 1930’lu yıllardan itibaren Mamak Bölgesi gecekondulaşmaya başlamıştır. Banliyö Tren Hattı üzerinde gecekondular süratle artar.

1950’li yıllara gelindiğinde, Ankara şehir planı tekrar gözden geçirilir. Devrin Başbakanı Adnan Menderes, Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya başta olmak üzere Büyükşehirlerin planlamasının yapılmasını ister.

Mamak nüfusu 2017 yılına göre637.935 .Bu nüfus, 318.309 erkek ve 319.626 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49.90 erkek, %50.10 kadındır.

Mamak’taki Butik Dersaneler

Mamakta geçmiş yıllara göre daha fazla eğitime önem verilmekle birlikte dershanelerde sayı olarak artmıştır.

Öğrenciler eğitim sisteminin yetersizliğinden kaynaklı gerek okuldaki derslerine ve yazılılarına yardım amaçlı gerekse üniversiteye ve liselere geçiş sınavında destek amaçlı dershaneye ihtiyaç duymaktadırlar.

Mamakta dershaneler normal dershaneler ve butik dershaneler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Mamaktaki butik dershaneler öğrencilerin özel ders ihtiyacını ortadan kaldırmıştır.

Her öğrencinin dersi anlama şekli ve verimli olabilmesi farklıdır. Bazı öğrenciler kalabalık öğrenci sayısı fazlan kurumlarda verimli olmakla birlikte bazı öğrenciler ise birebir sakin ortamda kendisini daha verimli ve mutlu hissetmektedir.

Mamaktaki butik dershaneler e bakıldığında sınıftaki öğrenci sayısı 5-6 kişilik olmakla birlikte öğrencilerin bölümlerine göre(sayısal eşit ağırlık) seviyelere göre grupları oluşturulmuştur.

Mamaktaki butik dershaneler öncelikle öğrencilerine yaz kapmıyla başlayıp matematik ve geometri dersinden 200 saate yakın konu anlatımlı ve soru çözümleriyle başlamış olup yaz kampının bitmesiyle deneme sınavına tekrar tabi tutarak öğrencilerdeki net artışlarını görüp sınıf değişikliklerini tekrar yapmaktadırlar.

Mamak Butik Dershane | En İyi Mamak Butik Dershane Fiyatları Yorumları Listesi

Mamaktaki butik dershaneler öğrenci motivasyonunu artırıcı dönem içerisinde seminerler düzenleyip psikolog görüşmeleri ayarlamaktadır. Psikolog görüşmelerinde öğrencilerin dikkat dağınıklığı motivasyon eksikliği sınava yönelik korkuları ve kendi özel hayatında danışmak istediği konular varsa yardımcı olmaktadır.

Mamaktaki butik dershaneler öğrencilerle birebir olarak ilgilenip birebir etütleriyle soru çözümleriyle ilgilenip veli bilgilendirmesi yapmaktadır. Kişiye özel ders çalışma programları birebir görüşülüp hazırlanır.

Öğrencilerin girmiş olduğu deneme sınavları rehber öğretmenler tarafından kontrol edilir öğrenci deneme sınavlarında ne kadar net yapmalı nelere çalışmalı bunlar öğrenciye program hazırlanarak verilir.Mamaktaki butik dershaneler öğrencileri birebir anlamda ilgilenerek eğitim sürecini verimli geçmesini sağlarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir