Blog

Geleneksel Çocuk Oyunları ve Kuralları 2023

geleneksel cocuk oyunlari ve kurallari 2023 8233

Çocukların sosyal gelişimlerinde geleneksel oyunlar önemli bir araçtır.  Bu nedenle çocukta iletişim becerilerini geliştiren, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlara ilgi giderek artıyor. Evde, okul bahçesinde ya da bahçede rahatlıkla oynanabilecek geleneksel çocuk oyunları ve kuralları 2023 konusunda bilgimize tazeleyelim.

Aç kapıyı bezirgan başı

Grup halinde oynanan geleneksel çocuk oyunları ve kuralları 2022 içerisinde Aç kapıyı bezirgan başı oldukça zevkli bir aktivitedir. Genellikle geniş bir alanda 8-10 kişilik gruplarla oynanan bu oyunda iki çocuk kapıcıyı canlandırırlar. Kapıcılar, kendileri için bir mahlas belirlerler. Oyunun başında bu mahlası kimse ile paylaşmazlar. Kapıcı çocuklar karşılıklı geçerek ellerini birleştirirler. Çocuklardan biri bezirganbaşı seçilir ve diğer tüm çocuklar bezirganbaşının arkasında bir kuyruk oluştururlar. Çocuklar ‘aç kapıyı bezirgan başı’ diye bağırırlar. Kapıcıların ‘kapı hakkı ne verirsin, ne verirsin?’ diye sorusuna bezirganbaşı ‘arkamdaki Yadigar olsun!’ diye cevap verir.

Bunun üzerine kapıcılar, ellerini yukarıya kaldırarak kapıyı açarlar ve bütün çocuklar kapıdan geçer. Çocuklar dairesel olarak kapıdan geçerken, kapıcılar bir çocuğu kollarının arasına alarak, diğer çocukların duymayacağı bir şekilde isimlerini söyler ve birini seçmelerini isterler.  Çocuklar, isimlerini söyledikleri kapıcının arkasına geçerler ve bu şekilde kapıda  çocuk kalmayana dek kapıcıların arkasında bir grup oluştururlar.  Kapıdan geçiş tamamlandıktan sonra ortaya bir çizgi çekilir, oluşan gruplar birbirlerini bellerinden tutar ve çekiştirirler. Çizgiyi geçen grup oyunu kaybeder.

En eğlenceli çocuk oyunları : Bom!

Geleneksel çocuk oyunları ve kuralları 2022 arasında Bom oyunu, çarpım tablosunu bilen yaş grupları  arasında  en az 3 kişi ile oynanan bir grup oyunudur. Oyun evdede oynanabilir. Ayrıca ebeveynlerin ailece oynayacakları bir oyundur. Oyuncular daire şeklinde otururlar ve bir kişi başlamak için seçilir. Seçilen kişi bir der, oyuncular saat yönünde çok hızlı bir şekilde saymaya devam ederler. Her oyuncu sırası gelen sayıyı söylerken 5 ve 5’ in katlarında bom denir. Bom demeyi unutan ya da yanlış sayıda bom diyenler elenir ve kalan son kişi oyunu kazanır.

En eski aile oyunlarından hımbıl artık moda oldu!

Hımbıl, geleneksel aile oyunları içindedir ve son yıllarda okullarda sınıf içi etkinlik olarak sevilerek oynanmaktadır. İlkokul ve ortaokul çağı çocukları için geleneksel çocuk oyunları ve kuralları 2023 içinde eğlenceli bir aktivitedir. Hımbıl  oyunu için çocuk sayısı kadar meyve grubu, isim ya da nesne belirlenerek, isimleri çocuk sayısı kadar kağıtlara yazılır. Kağıtlar karıştırılır ve her çocuk oyuncu sayısı kadar kağıt alır. Sırası gelen yanındaki arkadaşına bir kağıt verir, böylelikle herkes elindeki kağıt grubununun aynısını biriktirmeye çalışır. Elindeki tüm kağıtlar aynı olan oyuncu hmbıl der ve oyunu kazanır.

Geleneksel Çocuk Oyunları ve Kuralları 2023 ; Geniş alanlar için uçak oyunu

Grup halinde okul bahçesinde ya da geniş bir alanda oynanabilen oyunlardan uçak, hareketli bir çocuk oyunudur. Oyunda bir ebe olur ve çocuklar bir oyun mekanında, sınırların dışına çıkmadan ebeden kaçmaya çalışır. Ebenin dokunduğu çocuk kollarını ve ayaklarını açarak hareketsiz durur ve uçak olur. Diğer çocuklar uçakları canlandırmak için ebeye yakalanmadan uçak olan çocukların ayaklarının altından geçmeye çalışırlar. Oyunculardan biri ayağının altından geçen çocuk, canlanıp oyuna yeniden katılır. Tüm çocuklar uçak olursa ebe değişerek oyun devam eder. Uçak oyunu geleneksel çocuk oyunları ve kuralları 2023 arasında MEB  tavsiyeli bir oyundur.

İlginizi çekebilir: Keçiören Butik Dershane | En İyi Keçiören Butik Dershane Fiyatları Yorumları Listesi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir