Eğitim

Eğitim ve Psikoloji İlişkisi

egitim ve psikoloji iliskisi 7923

Eğitim ve Psikoloji İlişkisi; Eğitim, kasıtlı olarak, istendik öğrenmeleri oluşturma süreci şeklinde tanımlayabiliriz. İstenilen öğrenmelerin gerçekleşmesi ise, eğitimin bireyin gelişimi ve öğrenme özelliklerine göre düzenlenmesi ve uygulanması ile mümkün hale gelmektedir. Eğitim, bireyin gelişim ve öğrenme özellikleri hakkındaki bilgiyi psikolojinin bulgularından yararlanarak oluşturulmaktadır.

Bireyin okuldaki ve okul dışındaki öğrenmelerini pek çok faktörün etkilediğini görmekteyiz. Öğretmen görevi olan; çocuğun öğrenmek istediklerine rehberlik edebilmek, çocukta gerekli öğrenmeyi sağlayabilmek için onu okul içinde ve okul dışında bir bütün olarak tanımaktır. Çocuğun kişilik özellikleri benlik algısı, benlik kavramı, öğrenme yeteneği, sosyal davranışları, duyguları, okula ve okulla ilgili olan çeşitli ögelere karşı tutumu; doğuştan getirdiği kalıtsal özellikler ve doğun öncesi, doğum sonrası ve doğum sonrasından o güne kadar içinde yaşadığı çevredeki etkileşimlerin bir ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. Tüm bu faktörler çocuğun davranışlarını nasıl etkilemektedir?

Çocukta istenilen öğrenmeler, diğer bir deyişle, yaşantı ürünü, kalıcı izli istenilen davranış değişiklikleri planlı olarak nasıl sağlanmalıdır? Öğrenmenler, çocukların davranışlarını etkileyen faktörleri bilmelidir ki etkili ve verimli öğrenmeyi gerçekleştirebilecek önlemleri alabilsinler. Bu amaçla eğitim bilimleri, psikoloji davranışlarının incelediği insan davranışlarının nedenlerine, insan davranışlarının oluşturulması ya da değiştirilmesini etkileyen faktörlere ilişkin bilgiyi alıp gerçek eğitim durumlarında kullanmak durumunda olduğunu görmekteyiz.

Bireyin ihtiyaç olduğunu düşündüklerine, bireyi çeşitli yaş ve gelişim dönemlerinde hangi gelişim ve öğrenme özelliklerine sahip olduğuna; hangi öğrenme durumlarında hangi öğrenme kuramlarının ilkelerinin etkili olabileceğine ilişkin bilgiyi, eğitim bilimleri psikoloji biliminin ortaya koyduğu bulgulardan elde ederek öğretimi planlama, uygulama ve değerlendirmede kullanıldığı görülmektedir. Eğitimin gerçekleşebilmesi yani isteninilen öğrenimlerin kasıtlı bir biçimde oluşturulabilmesi için; öğretimin belli hedeflere dönük öğrenmeleri oluşturmak üzere planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi gereklidir.

Makale İçeriği

Eğitim ve Psikoloji İlişkisi

Ortadoğulular eğitim kurumu olarak eğitim ve psikoloği ilişkişini farkında olarak öğrencilere psikolojik danışmanlık eşliğinde eğitim vermekteyiz. Ankara dershane olarak hizmet veren kurumumuz psikolojik danışmanlık destekli eğitim vererek birçok öğrenciyi üniversiteye ve liseye yerleştirdik. Ankara dershanesi olarak öğrencilerimize sağladışımız avantajlardan kısaca bahsedelim. Devamında psikolojik danışmanlık desteği ile verdiğimiz eğitim ayrıcalıklarından söz edelim. Ankara dershanesine kayıt olan öğrencilerimize butik eğitim anlayışı ile dınıflarda 8-10 kişi yer almaktadır. Bunun nedeni ise her öğrencini rahatça derse odaklanabilmesi ve her dersten verim alarak ayrılmasıdır. Bunun yanında Ankara dershanesi olarak zengin kaynaklar, bireysel etüt kolaylıkları, eğitim danışmanlığı desteği, her hafta düzenli olarak yapılan deneme sınavları, aktif rehberlik kadrosu gibi sayısız imkanlar sunmaktayız.

Ankara dershanesi olarak psikolojik danışmanlık hizmetimizden bahsedelim. Günümüzde düzenli olarak değişen ve giderek zor bir hal alan sınavlarla beraber öğrencilerin sınav stresi yaşadığı gözden kaçınılmaz bir gerçektir. Sınav stresi yaşayan öğrencilerin sınavlar karşısında hakettiği başarıyı elde edemedikleri görmekteyiz. ankara dershanesi olarak bunun önüne geçmek adına bünyemizde psikologlar barındırmaktayız. Bünyemizde yer alan psikolojik danışmanlar her öğrenci ile birebir görüşmeler yaparak onların sınav stresini en aza indirmektedir. Eğitim sürecinde birçok öğrencinin kendinin farkında olmadıkları için kendinlerine uygun hedefte bulunmuyorlar ya da hedeflerinin olmadıklarını görmekteyiz. Unutmamak gerekir ki rüzgar ne kadar iyi olursa olsun yelken yoksa o gemi bir yere varmaz. Eğitim de aynen öyledir. Eğer öğrenci kendinin farkına varamayıp bir hedefi olmazsa bir sonuca varmaz. Ankara dershanesi bünyesinde yer alan psikolojik danışmanlarla beraber hedefleri olmayan öğrencilere hedef belirleme konusunda da yardımcı olmaktadır.

Ankara dershanesine kayıt olarak hem psikolojik danışmanlık eşliğinde eğitim ve sayısız fırsatlardan yararlanma fırsatı artık sizde…

İlginizi çekebilir: Mamak Butik Dershane | En İyi Mamak Butik Dershane Fiyatları Yorumları Listesi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir