Blog

Dikkat Geliştirme Çalışmaları

dikkat gelistirme calismalari 8236

Dikkat geliştirme çalışmaları öğrencilerin akademik performansını geliştirmeyi destekleyen, önemli etkinliklerdir.  Bu çalışmalarda temel amaç,  öğrencinin derse ya da yaptığı işe konsantre olma yeteneğini geliştirmektir. Öğrencinin çalışmalarında konuya bütün dikkatini vererek katılma alışkanlığı kazanması beklenir.  Dikkat geliştirme çalışmalarında öğrencinin yaşı, gelişim düzeyi ve gelişim görevleri ile öğrenim kademesi  dikkate alınması gereken temel verilerdir.

 Okul öncesinde çocukların ilgisini çeken dikkat geliştirme oyunları tercih edilirken, ilkokulla birlikte görsel tarama, kıyaslama, görsel dikkat konularına ağırlık verilir. Ortaokul çocukları için dikkat geliştirme çalışmaları tepki kontrolü odaklı yapılmalıdır. Lise çağı, içinde bulunulan ergenlik dönemi nedeniyle öğrencilerin dikkat problemi yaşaması olağan bir yaş dönemidir.  Liselerde dikkat çalışmaları için biraz daha özel etkinlikler tasarlanmalı, etkinliklerde daha bireysel bir yaklaşım izlenmelidir.

Okul öncesi dikkat geliştirme çalışmaları

Okul öncesi çocuklarıyla yapılacak  dikkat geliştirme çalışmaları içinde çocukların oldukça zevk aldıkları topu takip etme oyunları oynanabilir. Bu oyunlarda dikkat edilmesi gereken 3-4 yaş için topun takip edileceği materyalin üçten daha fazla, 5-6 yaş için ise 5^ten fazla  olmaması gerektiğidir. Karton bardaklar içerisinde plastik bir top bırakılarak bardaklar ters çevrilir. Çocuktan içinde top olan bardağı takip etmesi istenir ve  bardaklar çeşitli yönlere hareket ettirilerek, devinim durdurulur. Çocuktan topun hangi bağırdığın altında  olduğunu göstermesi istenir.  Okul öncesi yaş gruplarında resimlerdeki farklı bulma ve eşleştirme, hafıza oyunları, örüntü tamalama, sayıları tamamlayarak resmi boyama da dikkat geliştirici egzersizlerdir.


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

 Dikkat geliştirme çalışmaları lise

Lise öğrencileri için dikkat geliştirme çalışmalarında klasik metotlardan biri, öğrencilerden öğrendikleri bilgileri bir önceki bilgileri ile ilişkilendirmesini istemektir. Öğrencilere lisa döneminde bu egzersiz alışkanlığı kazandırılmalıdır.  Öğrencinin öğrendiği konuları  birbiriyle ilişkilendirilmesş, öğrencilerde dikkat seviyesini arttırmakta ve bilginin kalıcı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca dikkat geliştirme içerisinde ders programına uyarak, günlük belirli bir rutini yaşam alışkanlığı haline getirmesi istenir. Burada amaç, öürencinin dikkatini günlük sorumluluklarına yoğunlaştırmasını sağlamaktır.  Dikkat geliştirme çalışmalarında lise öğrencileri dersten önce derse hazırlık yaparak ders sırasında derse karşı ilgilerini canlı tutabilirler.

Dikkat geliştirme çalışmaları  için lise yıllarında sakinleştirici nefes egzersizleri de önemli bir rol oynar.  Derse başlamadan önce öğrencilerden bu nefes egzersizlerini bir süre yapmaları istenir. Nefes egzersizi pratiğini öğrenmek, oldukça kolaydır.  Öğrenciler, bir çiçeği koklar gibi burnundan nefes almalı ve bir doğum günü pastasını üflediğini hayal ederek ağzından nefesini bırakmalıdır. Bu egzersizler ders öncesinde öğrencini sakinleştirerek dikkat düzeyini yükseltir.

Dikkat geliştirme çalışmaları ortaokul

Ortaokul çocukları için dikkat geliştirme oyunları resimler arasındaki farkı bulma, herhangi bir sesin hangi hayvana ait olduğunu bulma, eşleştirme oyunları, hikayelerde çalişkili bilgiyi yakalama egzersizleri biçiminde yapılabilir. Dikkat geliştirme çalışmaları ortaokul grubunda eğlenceli aktiviteler olarak planlanmalıdır çünkü bu yaş grubu, özellikle 7. ve 8. Sınıflarda ergenlik yıllarının başlangıcı nedeniyle dikkat problemlerini üst düzeyde yaşamakta ve bu durumdan rahatsızlık duymaktadır. Bu çalışmalarda ortaokul öğrencilerinden bir örüntünün aynısını çizme istenebilir, yaşına uygun karmaşıklıkta bir örüntüyü devam ettirmesi istenebilir, 8’ lik sudoku oyunu da ortaokul grubunda dikkat çalışmaları egzersizleri arasındadır.

İlginizi çekebilir: Etimesgut TYT Dershane | En İyi Etimesgut TYT Dershane Fiyatları Yorumları Listesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir