Blog

Ankara’nın Tarihi Yerleri

ankaranin tarihi yerleri 12097

Ankara’nın tarihi yerleri içerisinde tarihi M.Ö 2. Yüzyıla kadar uzanan Ankara Kalesi şehrin merkezinde bulunur. Görkemli bir yapıya sahip olan kale iç ve dış kale olmak üzere iç içe iki yapıdan oluşur. Ankara Kalesi 2 kapı ve 42 kuleden oluşmaktadır. İncesu ve Hatip derelerinin birleştiği tepeye kurulmuştur. Kaleye çıktığınız harika bir şehir manzarası ile karşılaşırsınız. Kale etrafından birçok kafe ve restoran yer alır. Ankara Kalesi’ni haftanın 7 günü 8.30-17.30 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilir. En köklü tarihe sahip yerlerden biri de yine M.Ö 2. Yüzyılda yapılmış olan Augustus Tapınağı’dır. Ankara’da bulunan Roma Dönemi’nden kalma önemli yapılardan biridir. Frigya tanrıçası Men adına yapılmış olan bir tapınaktır. Daha sonrasında hükümdar Amintos’un oğlu kral Pylemenes tarafından Roma İmparatoru Augustus’a bağlılık nişanesi olarak yenilenmiştir. Farklı bir mimari yapıya sahip olan tapınak Ulus’ta Hacı Bayram Veli Camii yanında bulunur ve haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Ankara’nın tarihi yerleri içerisinde en önemli yere sahip, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Gordion Antik Kenti’dir. Frigya Krallığı’nın başkenti olan kent M.Ö. 3000 yıllarında inşa edilmiştir. Ankara’dan 90 Km. uzaklıkta Yassıhöyük Köyü’nde bulunur. Antik kentte bulunan tarihi eşyalar 1963 yılında açılan Gordion Müzesi’nde sergilenmeye başlamıştır. Gordion Antik Kenti’ni ve müzesini haftanın her günü 8.30-17.30 saatleri arasında 10 TL ücret ödeyerek ya da müze kartınız ile gezebilirsiniz.  

Ankara’nın Tarihi Ve Turistik Yerleri

Ankara’nın tarihi yerleri arasında Roma hamamı, Jülien sütunu, Antik Roma Tiyatrosu, Gavurkale, Ahlatlıbel, Bitik Höyüğü gibi tarihi çok eski olan yapılar sayılabileceği gibi Cumhuriyet Tarihi’ne ait yapılar da büyük öneme sahiptir. 2. TBMM binası şimdi ismiyle Cumhuriyet Müzesi, Eski Meclis Binası şimdiki adı ile Kurtuluş Savası Müzesi ve Anıtkabir mutlaka gezip görmeniz gereken tarihi yapılardır. Yakın tarihimize ışık tutan Cumhuriyet tarihi yapıları ve Ulu Önder Atatürk’ün mezarının bulunduğu Anıtkabir hem yapısal özelliği hem de tarihi önemi açısında gezilip görülmelidir.


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Ankara’nın tarihi yerleri yanında turistik yerleri de oldukça fazladır. Ankara’nın merkezi olan Kızılay Meydanı alışveriş ve eğlence mekânları ile gezilecek yerlerdendir. Turistik olarak gezilebilecek yerlerinden biri de Tunalı Hilmi Caddesi ve burada bulunan Kuğulu Park’tır. Yine Kavaklıdere’de bulunan Seğmenler Parkı muhteşem bir doğaya sahiptir. Ankara’nın en önemli simgelerinden biri olan Atakule turistik gezilerde mutlaka gezilip görülmelidir. Altındağ’da bulunan Gençlik Parkı çeşitli kafe ve restoranları lunapark eğlence alanları gibi birçok sosyal aktiviteyi yaşayabileceğiniz turistik yerlerdendir. Elmadağ’da bulunan Mogan Gölü ve Mogan Parkı harika doğası ve huzur veren yapısı ile gezip görmeniz gereken yerlerdendir. Sincan’da bulunan Harikalar Diyarı, Yenimahalle’de bulunan Atatürk Orman Çiftliği, Göksu Parkı Dikmen Vadisi, Eymir Gölü, Elmadağ Kayak Merkezi, Gölbaşı, Beypazarı Evleri Ankara’nın turistik yerleri arasındadır.

İlginizi çekebilir: Ankara’daki Havalimanları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir