Blog

Ankara’daki Havalimanları

ankaradaki havalimanlari 8265

Ankara’daki Havalimanları. Ankara Dershanesi olarak Ankara tanıtımlarına devam ediyoruz. Ankara, yıl içinde yerli ve yabancı çok sayıda turist alan bir bölgedir. Ayrıca Ankara, transit bir merkezdir. Bu nedenle kara ve havayolu taşımacılığı  il genelinde gelişmiş bir sektördür. Ankara, sivil ve askeri olmak üzere 4 büyük havalimanına sahiptir. Bu havalimanlarından Esenboğa, uluslararası kriterlerde ülkemizin en önemli işletmelerindendir. Ankara havalimanları, yurtiçi ve yurtdışı yolcu taşımacılığında yıl içinde yüksek bir hareketliliğe sahiptir. Bu nedenle güvenlik önlemleri bakımından da oldukça sıkı denetlenen Ankara’daki havalimanları güvenlik birimleri, terminal servisleri, transit alanları, uçuş pistleri, seyahat acentaları, gelen ve giden yolcu peronları, lavabolar, cafeler ile satış reyonlarından oluşmaktadır. Ayrıca havalimanlarında ücretli otopark da çevre tasarımı içinde yer alır.

Ankara’daki havalimanları

  • Ankara Esenboğa Havalimanı, Akkurt, sivil
  • Ankara Etimesgut Havalimanı, Yenimahalle, askeri
  • Mürted Hava Üstü, Kahramankazan, askeri
  • Güvercinlik Havalimanı, Kahramankazan, askeri
  • Temelli Eğitim Yardımcı Meydanı, Polatlı, askeri

Ankara Esenboğa Havalimanı

Ankara’daki havalimanları arasında  ilk sırada yer alan Esenboğa Havalimanı, 1955 senesinde kurulmuştur. Şehir merkezine 55 km. uzaklıkta havalimanı, Akkurt Özal Bulvarı üzerinde konuşlandırılmıştır. Ülkemizde hem iç hem de dış hatların bir arada bulunduğu ilk hava terminali de olan Ankara Esenboğa Havalimanı, yüksek bğir yolcu trafiğine sahne olmaktadır. Esenboğa, TAV havalimanları tarafından işletilmektedir. Havalimanı, geliş katı, asma kat ve gidiş katlarına sahiptir. Havalimanının yolcu trafiği 15 milyonu geçmektedir. 3750 metre uzunluğunda asfalt pistlere sahiptir. Havalimanı, 2009’ da Uluslararası Hava Limanları Konseyi tarafından 5-10 milyon yolcu kapasitesi olan havalimanları arasında birinci seçilmiştir. Ankara Esenboğa Havalimanı adresi: : Balıkhisar Mahallesi  Özal Bulvarı Akyurt.

Ankara Etimesgut Havalimanı

Ankara’daki havalimanları içinde yer alan Etimesgut Havalimanı,  Türk Hava Kuvvetleri ile Türk Hava Kurumu tarafından kullanılmaktadır ve askeri hava üstü olarak tanımlanır. Ankara’ nın batısında, 10 kmç uzaklıkta bir lokasyona sahip olan havalimanında, uluslararası havacılık organizasyonları da düzenlenmektedir. Havalimanı’ nın 1935’ e uzanan bir geçmişi de vardır. Daimi Hava Hudut kapısı olan havaalanının işletmesi ise 11. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı ile Türk Hava Kurumu’ na aittir. Havalimanı Türkkuşu Eğitim Merkezi tarafından da kullanılmaktadır. Ankara Etimesgut Havalimanı, 1509 ve 2602 metrelik asfalt pistlere sahiptir.

Ankara’nın Askeri Havalimanları

Ankara’daki havalimanları askeri havaalanları olarak da önemlidir. Ankara Güvercinlik Havalimanı, Ankara’ da kurulmuş ilk havalimanıdır. 1933 senesinde faaliyete başlayan Güvercinlik, kurulduğu dönemlerde Türk Hava Kurumu’nunda ilk bakım merkezi rolünü üstlenmiştir. Ankara Güvercinlik Havalimanı, Türk Hava Kurumu tarafından işletilmektedir. Güvercinlik havaalanı yalnızca iç trafiğe açık, müsaadeli kullanımlı bir işletmedir. Kahramankazan Mürsed Hava Üstü’ de Ankara’ daki askeri havalimanları arasında yer alır. Mürsed Havaüstü 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’ nın konuşlandığı merkezdir. 1. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından işletilmektedir. Bunların yanında Polatlı’da Güvercinlik Havalimanında bulunan Temelli Eğitim Yardımcı Meydan’ ı da yer almaktadır.

İlginizi çekebilir: Ümitköy Etüt Merkezi | En İyi Ümitköy Etüt Merkezi Fiyatları Yorumları Listesi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir