Blog

Ankara’da kürek sporu yapılan yer

ankarada kurek sporu yapilan yer 8272

Kökenleri Mısır uygarlıklarına dek uzanan ve Amerika’ nın yaygın aktivitelerinden kürek sporu, ülkemizde de giderek sevilen bir alan haline geldi. Birçok spor branşının ve çeşitli kültürlerin Türkiye’ ye yayılmasına ön ayak olan Ankara, kürek sporunda da son yıllarda önemli bir yere sahip. Dünyanın en popüler sporlarından biri haline gelen kürek sporu Ankara’ da nelerde yapılabilir? Ankara’da kürek sporu yapılan yer kürek sporunda sporcuların yetişmesinde de ön ayak oluyor. Bu noktada Mogan ve Eymir gölleri doğal yapılarının kürek sporuna uygun olması nedeniyle bu sporun geliştiği merkezler konumunda. Mogan ve Eymir göllerinde yapılan kürek sporu çalışmalarını izlemenin halk için eğlenceli bir aktivite olduğunu da ekleyelim.

Ankara’da kürek sporu yapılan yer ; Eymir gölünde kürek sporu

Ankara’da kürek sporu yapılacak yer listesinin başını çeken Eymir Gölü, aslında ODTÜ’ lü sporcuların kürek sporunu Ankara’ da tanıttığı alanlardan biri.  Ankara’ da kürek sporunun hem yapıldığı hem de sporcuların yetiştirildiği ayrıca ulusal bir çok organizasyon ve yarışmaya da ev sahipliği yapan Eymir Gölü, ODTÜ kampüs alanında yer alıyor Aileler için bir piknik ve mesire yeri, haftasonu kaçamakları için doğal bir ortam da sunan Eymir Gölü’ nde ODTÜ kürek takımının kayıkhanesi de bulunuyor.

Ankara Eymir, Ortadoğu Teknik Üniversitesi kürek sporcularının antrenman yaptıkları ve ulusal ya da uluslararası yarışmalara katıldıkları mekan.  Burada kürek sporuna ilgi duyan gençler, alanın usta isimlerinden  ders de alabiliyor. ODTÜ kürek okulu Eymir Gölü’ nde kürek sporu ile halkı buluştururken sporcu da yetiştiren bir merkez. Ankara’da kürek sporu yapılan yer olan Eymir Gölü, çevresindeki gelişmiş tesisi ile sporcuların her tür ihtiyacına da yanıt veriyor. Ayrıca Eymir kürek sporu alanında kayıkların rutin biçimde bakımları da gerçekleştiriliyor. Eymir Gölü, hem üniversitelerilerin hem de bu spora meraklı genç ve yetişkinlerin kürek sporunda buluştuğu önemli bir merkez.

Mogan gölünde kürek çekmek

Doğal güzelliği, mesire alanı ve Eymir’ i de besleyen zengin dokusuyla Mogan Gölü Ankara’da kürek sporu yapılan yer olarak ideal bir ortam sunuyor. Üniversite kürek takımlarının yarışlara hazırlandığı Mogan Gölü, halkı da kürek sporu ile tanıştırıyor. Mogan’ da Ankara Üniversitesi kürek takımı özellikle alktif bir grup. Ayrıca yalnız spor için değil eğlence olarak da kürek sporu ile ilgilenen gençler, bahar aylarında Mogan’ da renkli bir atmosfer yaratıyor. Mogan Gölü’ nün geçtiğimiz yıllarda kano ve kayıklar için daha elverişli hale getirilmesi adına çalışmalar yapıldığı da biliniyor.

Ankara’da kürek sporu yapılan yer denildiğinde akla gelen Mogan Gölü’ nde Ankara Üniversitesi Su Sporları Kulübü ve Master Kürekçiler Derneği tarafından kürek sporu ile ilgilenneler için kurslar veriliyor. Eymir Gölü gibi Mogan Gölü’ de profesyonel sporcular eşliğinde geleceğin kürek sporcularının yetiştiği bir merkez. Mogan Gölü’ nde kürek sporu Gölbaşı Belediye’ si tarafından da destekleniyor.

İlginizi çekebilir: Ümitköy Kurs | En İyi Ümitköy Kurs Fiyatları Yorumları Listesi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir