EĞİTİMDE REHBERLİK

Yayımlanma Tarihi 27.9.2018


EĞİTİMDE REHBERLİK

Bilindiği gibi okullar, ilgileri, istekleri, yetenekleri birbirinden çok farklı öğrencileri bir çatı altında toplamaktadır. Onlara eğitim vermektedir. Gün geçtikçe de öğrenci sayısının arttığını görmekteyiz. Buna paralel olarak da sorunlar artmaktadır. Fiziksel ve toplumsal yaşamla ilgili sorunların, bu sorunlara bulunmuş çözüm yolları yada karşılaşılabilecek bu tür yeni sorunlara çözüm bulabilme yolları çeşitli akademik ders konularıyla öğrencilere öğretilmektedir. Ancak, bir bireyin kendi yaşamında karşılaştığı kişisel sorunlar hiçbir dersin konusu olamaz. Bu rehberlik servislerinin konusudur. Rehberlik servisleri, bireye kişisel sorunlarının çözümü için gerekli olan olgusal bilgileri sağlayan, kişinin isteklerini, olanaklarını ve çeşitli özelliklerini tanımasına yardımcı olan ve bu bilgilerden yararlanarak kendini gerçekleştirmesine yardım eden alandır. Kısaca özetleyecek olursak; bu rehberlik servisi, öğrencinin problemini doğru biçimde tanımasına, problemi hakkında yeterli bilgi sahibi olmasına, dolayısıyla karar vermesine yardım etmektedir. Karar verme var olan problemi çözmenin en önemli aşamalarından biridir. Bu aşamada verilecek kararlar bireyin yaşamının belki de dönüm noktası olacak niteliktedir. Bunun için, öğrencinin bazı bilgiler yanında psikolojik desteğe de ihtiyacı olduğu görülmektedir. Bu desteği de rehberlik servisleri sağlamaktadır.

 Eğitim sistemimiz içerisinde rehberliğin çok önemli bir yerinin olduğu gözden kaçınılmaz bir gerçektir. Gittikçe gelişmekte ve değişmekte olan eğitim sistemimizde, artık öğretmen yerine öğrenci merkez aldığını görmekteyiz. Artık öğrencinin yeteneği yanında ilgi ve ihtiyaçları da göz önüne alınmaktadır.

Öğrenciler:

 

*Öğretmeye değil öğrenmeye

 

*Bilmeye değil yapmaya

 

*Ezbere değil araştırmaya

 

*Verdiklerimizi ölçmeye değil yeteneği ortaya çıkarmaya

 

*Eleştirmemeye değil eleştirici ve bağımsız düşünmeye

  

*Elemeye değil yeteneğine göre seçen

 

Bir sistem içinde yetiştirilmek durumundadır. Çağdaş eğitimin dolayısıyla kalkınmamızın temeli öğrenci merkezlidir. Az öncede söylediğimiz öğrencinin merkeze alındığı eğitim sisteminde onların eğitim sürecinde sıkıntılarını gidermek adına rehberlik servisleri çalışmaktadır.  Eğitimde büyük bir yeri olan rehberlik servisleri aktif olduğu bir eğitim kurumunun tercih etmeleri büyük bir önem taşımaktadır. Eğitim süreci inişli çıkışlı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde öğrenciye hem ders konusunda hem de diğer problemlerinde öğrencinin yanında yer alan rehberlik servisleri öğrencinin en büyük destekçisidir.

Ortadoğulular eğitim kurumları Ankara Kızılay olarak öğrencilerimize sunduğumz sayısız imkanlardan biride aktif rehberlik kadromuzdur. Ankara dershanesi olarak hizmet veren olan kurumumuz 2002den beri eğitim hayatı boyunca butik eğitim anlayışını benimseyerek birçok öğrencisini hakettiği başarıya ulaştırmaktayız. Ankara dershanesi hizmetlerinden öncelikle kısaca bahsedelim. Devamında Ankara dershanesi rehberlik servisinden bahsedeceğiz. Ankara Kızılay dershane olarak bünyemize kayıt olan öğrencilerimize sayısız imkanlar sunmaktayız. Bireysel etüt kolaylıkları, matematik yaz kampı, yarıyıl kampı, zengin kaynaklar, haftalık düzenli olarak uygulanan deneme sınavları, seviye tespit sınavları, 8-10 kişi arası sınıflarda eğitim, psikolojik danışmanlık, eğitim koçluğu desteği gibi sayısız imkanlar sunmaktayız. Ankara dershanesi rehberlik servislerine baktığımızda ise öncelikle aktif rehberlik kadrosuna sahip olduğumuzu söylemekte fayda var. Rehberlik öğretmenlerimizi öğrencilerimizin hem ders konusunda hem de dershane ve kişisel sıkıntılarını gidermede yardımcı olmaktadır. Ankara dershane rehberlik servisi her hafta uygulanan deneme sınavlarını düzenlemekte ve  her öğrencinin sınav sonuçları tek tek incelemektedir. Gerektiğinde öğrencileri bireysel etütlere yönlendirerek eksiklerini tamamlamalarında yardımcı olmaktadır. Ankara Kızılay dershane rehberlik öğretmenlerimiz her öğrenci ile birebir ilgilenip onların dershane veya okul dışında nasıl ders çalışmaları gerektiği noktasında onlara yardımcı olmaktadır. Her öğrenciye özel hazırladığı ders programları ile öğrenciye ders çalışma alışkanlığı kazandırmaktadır. Gerekli disiplini sağladıktan sonra dershane içerisinde onların birer ebeveynleri olmaktadır. Her sıkıntısında onların yanında yer almaktadır.

Ankara dershanemizin sayısız imkanlarından ve rehberlik servisinden yararlanmak adına sizleride kurumumuza davet ediyoruz.

 HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.


İletişim Hakkımızda Vizyon Misyon İlke ve Değerlerimiz Hedeflerimiz 10. Sınıflar YGS- LYS 11. Sınıflar YGS- LYS 12. Sınıflar YGS- LYS 9. Sınıflar YGS- LYS Dershane Seçimi Ankara Temel Lise Kızılay Temel Lise Yaz Kampı Ankara Dershane Fiyatları Etimesgut Dershane Ankaranın En İyi Butik Dershanesi Etlikteki dershaneler Kızılay dershane tavsiyesi Ankara Özel Ders Ankara Kızılay Dershane Ankaradaki Dershaneler Ankara Dershane Rehberlik Hizmeti Ankara Dershane Nedir? Ankara Dershane Verimi Ankara Dershane Fiyat Politikası Ankara Dershanesinde Sınava Hazırlık Ankara Mezun Dershanesi Velilerin Tercihi Ankara Dershanesi Ankara Dershanesi Hizmetlerimiz Ankara Dershanelerinin Fiyatlandırmalarına ve Fiyattaki Amaçlarına Genel Bakış Etüt ve Etüt Merkezleri Nedir? Ankara Etüt Merkezi Farkı En İyi Eğitim En İyi Dershane Ankara Dershanesi Sınav Kaygısına Yaklaşımı Eğitime Destekte Ankara Dershanesi Ankara Kızılay Mezun Dershanesi Neden Ankara Dershanesi? Ankara Dershanesi Veli Bilgilendirme Sistemi Ankara Dershanesinde Sınava Hazırlık Ankaranın En iyi Dershanesi Ankara Dershane Ankara Dershane ile Liseye Geçiş Sınavı LGS Ankara Çayyolu Dershanesi Değişen Sınav Sistemi ANKARA DERSHANE ÖNERİSİ Ankaradaki Dershaneler Ankara Dershane Önerileri Batıkent Dershane Mamak Dershane Kızılaydaki Kurslar YKS EĞİTİMİMİZ YKS SINAV SİSTEMİ Ankaranın En İyi Dershanesi Ankaradaki Dershane Fiyatları Batıkentteki Dershaneler ANKARADA DERSHANE KEÇİÖREN MATEMATİK KURSU YENİMAHALLE MATEMATİK KURSU Ankara Çankayadaki Dershaneler Kızılay Dershaneler Ve Listesi MAMAK DERSHANE ETLİKTEKİ DERSHANELER BATIKENT DERSHANE YENİMAHALLE DERSHANE Ankara Dershane Fiyatları ANKARANIN EN İYİ DERSHANESİ Yenimahalledeki Dershaneler Ankara Dershane Listesi MEZUN DERSHANESİ ANKARA TEMEL LİSE TYT ve YKS KURSU KIZILAY DERSHANESİ KAMPLARI Ankara Dershaneleri MAMAK MATEMATİK KURSU POLATLI MATEMATİK KURSU MATEMATİK PROBLEMİ LİSEYE HAZIRLIK SÜRECİ Etlik Dershaneleri ÜMİTKÖY MATEMATİK KURSU ÇANKAYA MATEMATİK KURSU Altındağ Dershane Ankara Dershaneleri ANKARA DERSHANESİ BÜNYESİNDE VERİLEN KAYNAKLAR ANKARA DERSHANELERİ Eryaman Dershane İŞİMİZ MATEMATİK GÖLBAŞI MATEMATİK KURSU EĞİTİM VE PSİKOLOJİ İLİŞKİSİ EĞİTİMDE REHBERLİK HEDEF BELİRLEMENİN ÖNEMİ MATEMATİĞİN DİĞER DERSLERLE İLİŞKİSİ Kızılay Dershaneleri Kızılaydaki Dershaneler YKS Kursu Kızılay KIZILAYDAKİ EN İYİ DERSHANELER Kurs Ankara Dershane Ankara Dershaneler Kızılay Dershane Fiyatları SİNCANDAKİ DERSHANELER SİNCAN DERSHANE FİYATLARI KIZILAYDA DERSHANE ÖNERİSİ ÜMİTKÖY DERSHANE YENİMAHALLE DERSHANELERİ Ümitköydeki Dershaneler Ankara Dershane Ücretleri Eryaman Dershaneleri Etimesguttaki Dershaneler KEÇİÖRENDEKİ DERSHANELER Gölbaşındaki Dershaneler ANKARA YKS DERSHANESİ Özel Anaokulu Yaşamkentteki Dershaneler Çayyolundaki dershaneler Ankaradaki En İyi Butik Dershaneler Keçiörendeki Butik Dershaneler Sincan Dershane Fiyatları Ankara Dershane Ücretleri Ankara dershane önerisi