EĞİTİM VE PSİKOLOJİ İLİŞKİSİ

Ankara Dershane EĞİTİM VE PSİKOLOJİ İLİŞKİSİ

Yayımlanma Tarihi 26.9.2018


EĞİTİM VE PSİKOLOJİ İLİŞKİSİ

Eğitim, kasıtlı olarak, istendik öğrenmeleri oluşturma süreci şeklinde tanımlayabiliriz. İstenilen öğrenmelerin gerçekleşmesi ise, eğitimin bireyin gelişimi ve öğrenme özelliklerine göre düzenlenmesi ve uygulanması ile mümkün hale gelmektedir. Eğitim, bireyin gelişim ve öğrenme özellikleri hakkındaki bilgiyi psikolojinin bulgularından yararlanarak oluşturulmaktadır.

Bireyin okuldaki ve okul dışındaki öğrenmelerini pek çok faktörün etkilediğini görmekteyiz. Öğretmen görevi olan; çocuğun öğrenmek istediklerine rehberlik edebilmek, çocukta gerekli öğrenmeyi sağlayabilmek için onu okul içinde ve okul dışında bir bütün olarak tanımaktır. Çocuğun kişilik özellikleri benlik algısı, benlik kavramı, öğrenme yeteneği, sosyal davranışları, duyguları, okula ve okulla ilgili olan çeşitli ögelere karşı tutumu; doğuştan getirdiği kalıtsal özellikler ve doğun öncesi, doğum sonrası ve doğum sonrasından o güne kadar içinde yaşadığı çevredeki etkileşimlerin bir ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. Tüm bu faktörler çocuğun davranışlarını nasıl etkilemektedir? Çocukta istenilen öğrenmeler, diğer bir deyişle,  yaşantı ürünü, kalıcı izli istenilen davranış değişiklikleri planlı olarak nasıl sağlanmalıdır? Öğrenmenler, çocukların davranışlarını etkileyen faktörleri bilmelidir ki etkili ve verimli öğrenmeyi gerçekleştirebilecek önlemleri alabilsinler. Bu amaçla eğitim bilimleri, psikoloji davranışlarının incelediği insan davranışlarının nedenlerine, insan davranışlarının oluşturulması ya da değiştirilmesini etkileyen faktörlere ilişkin bilgiyi alıp gerçek eğitim durumlarında kullanmak durumunda olduğunu görmekteyiz. Bireyin ihtiyaç olduğunu düşündüklerine, bireyi çeşitli yaş ve gelişim dönemlerinde hangi gelişim ve öğrenme özelliklerine sahip olduğuna; hangi öğrenme durumlarında  hangi öğrenme kuramlarının ilkelerinin etkili olabileceğine ilişkin bilgiyi, eğitim bilimleri psikoloji biliminin ortaya koyduğu bulgulardan elde ederek öğretimi planlama, uygulama ve değerlendirmede kullanıldığı görülmektedir. Eğitimin gerçekleşebilmesi yani isteninilen öğrenimlerin kasıtlı bir biçimde oluşturulabilmesi için; öğretimin belli hedeflere dönük öğrenmeleri oluşturmak üzere planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi gereklidir.

Ortadoğulular eğitim kurumu olarak eğitim ve psikoloği ilişkişini farkında olarak öğrencilere psikolojik danışmanlık eşliğinde eğitim vermekteyiz. Ankara dershane olarak hizmet veren kurumumuz psikolojik danışmanlık destekli eğitim vererek birçok öğrenciyi üniversiteye ve liseye yerleştirdik. Ankara dershanesi olarak öğrencilerimize sağladışımız avantajlardan kısaca bahsedelim. Devamında psikolojik danışmanlık desteği ile verdiğimiz eğitim ayrıcalıklarından söz edelim. Ankara dershanesine kayıt olan öğrencilerimize butik eğitim anlayışı ile dınıflarda 8-10 kişi yer almaktadır. Bunun nedeni ise her öğrencini rahatça derse odaklanabilmesi ve her dersten verim alarak ayrılmasıdır. Bunun yanında Ankara dershanesi olarak zengin kaynaklar, bireysel etüt kolaylıkları, eğitim danışmanlığı desteği, her hafta düzenli olarak yapılan deneme sınavları, aktif rehberlik kadrosu gibi sayısız imkanlar sunmaktayız. Ankara dershanesi olarak psikolojik danışmanlık hizmetimizden bahsedelim. Günümüzde düzenli olarak değişen ve giderek zor bir hal alan sınavlarla beraber öğrencilerin sınav stresi yaşadığı gözden kaçınılmaz bir gerçektir. Sınav stresi yaşayan öğrencilerin sınavlar karşısında hakettiği başarıyı elde edemedikleri görmekteyiz. ankara dershanesi olarak bunun önüne geçmek adına bünyemizde psikologlar barındırmaktayız. Bünyemizde yer alan psikolojik danışmanlar her öğrenci ile birebir görüşmeler yaparak onların sınav stresini en aza indirmektedir. Eğitim sürecinde birçok öğrencinin kendinin farkında olmadıkları için kendinlerine uygun hedefte bulunmuyorlar ya da hedeflerinin olmadıklarını görmekteyiz. Unutmamak gerekir ki rüzgar ne kadar iyi olursa olsun yelken yoksa o gemi bir yere varmaz. Eğitim de aynen öyledir. Eğer öğrenci kendinin farkına varamayıp bir hedefi olmazsa bir sonuca varmaz. Ankara dershanesi bünyesinde yer alan psikolojik danışmanlarla beraber hedefleri olmayan öğrencilere hedef belirleme konusunda da yardımcı olmaktadır.

Ankara dershanesine kayıt olarak hem psikolojik danışmanlık eşliğinde eğitim ve sayısız fırsatlardan yararlanma fırsatı artık sizde...HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.


İletişim Hakkımızda Vizyon Misyon İlke ve Değerlerimiz Hedeflerimiz 10. Sınıflar YGS- LYS 11. Sınıflar YGS- LYS 12. Sınıflar YGS- LYS 9. Sınıflar YGS- LYS Dershane Seçimi Ankara Temel Lise Kızılay Temel Lise Yaz Kampı Ankara Dershane Fiyatları Etimesgut Dershane Ankaranın En İyi Butik Dershanesi Etlikteki dershaneler Kızılay dershane tavsiyesi Ankara Özel Ders Ankara Kızılay Dershane Ankaradaki Dershaneler Ankara Dershane Rehberlik Hizmeti Ankara Dershane Nedir? Ankara Dershane Verimi Ankara Dershane Fiyat Politikası Ankara Dershanesinde Sınava Hazırlık Ankara Mezun Dershanesi Velilerin Tercihi Ankara Dershanesi Ankara Dershanesi Hizmetlerimiz Ankara Dershanelerinin Fiyatlandırmalarına ve Fiyattaki Amaçlarına Genel Bakış Etüt ve Etüt Merkezleri Nedir? Ankara Etüt Merkezi Farkı En İyi Eğitim En İyi Dershane Ankara Dershanesi Sınav Kaygısına Yaklaşımı Eğitime Destekte Ankara Dershanesi Ankara Kızılay Mezun Dershanesi Neden Ankara Dershanesi? Ankara Dershanesi Veli Bilgilendirme Sistemi Ankara Dershanesinde Sınava Hazırlık Ankaranın En iyi Dershanesi Ankara Dershane Ankara Dershane ile Liseye Geçiş Sınavı LGS Ankara Çayyolu Dershanesi Değişen Sınav Sistemi ANKARA DERSHANE ÖNERİSİ Ankaradaki Dershaneler Ankara Dershane Önerileri Batıkent Dershane Mamak Dershane Kızılaydaki Kurslar YKS EĞİTİMİMİZ YKS SINAV SİSTEMİ Ankaranın En İyi Dershanesi Ankaradaki Dershane Fiyatları Batıkentteki Dershaneler ANKARADA DERSHANE KEÇİÖREN MATEMATİK KURSU YENİMAHALLE MATEMATİK KURSU Ankara Çankayadaki Dershaneler Kızılay Dershaneler Ve Listesi MAMAK DERSHANE ETLİKTEKİ DERSHANELER BATIKENT DERSHANE YENİMAHALLE DERSHANE Ankara Dershane Fiyatları ANKARANIN EN İYİ DERSHANESİ Yenimahalledeki Dershaneler Ankara Dershane Listesi MEZUN DERSHANESİ ANKARA TEMEL LİSE TYT ve YKS KURSU KIZILAY DERSHANESİ KAMPLARI Ankara Dershaneleri MAMAK MATEMATİK KURSU POLATLI MATEMATİK KURSU MATEMATİK PROBLEMİ LİSEYE HAZIRLIK SÜRECİ Etlik Dershaneleri ÜMİTKÖY MATEMATİK KURSU ÇANKAYA MATEMATİK KURSU Altındağ Dershane Ankara Dershaneleri ANKARA DERSHANESİ BÜNYESİNDE VERİLEN KAYNAKLAR ANKARA DERSHANELERİ Eryaman Dershane İŞİMİZ MATEMATİK GÖLBAŞI MATEMATİK KURSU EĞİTİM VE PSİKOLOJİ İLİŞKİSİ EĞİTİMDE REHBERLİK HEDEF BELİRLEMENİN ÖNEMİ MATEMATİĞİN DİĞER DERSLERLE İLİŞKİSİ Kızılay Dershaneleri Kızılaydaki Dershaneler YKS Kursu Kızılay KIZILAYDAKİ EN İYİ DERSHANELER Kurs Ankara Dershane Ankara Dershaneler Kızılay Dershane Fiyatları SİNCANDAKİ DERSHANELER SİNCAN DERSHANE FİYATLARI KIZILAYDA DERSHANE ÖNERİSİ ÜMİTKÖY DERSHANE YENİMAHALLE DERSHANELERİ Ümitköydeki Dershaneler Ankara Dershane Ücretleri Eryaman Dershaneleri Etimesguttaki Dershaneler KEÇİÖRENDEKİ DERSHANELER Gölbaşındaki Dershaneler ANKARA YKS DERSHANESİ Özel Anaokulu Yaşamkentteki Dershaneler Çayyolundaki dershaneler Ankaradaki En İyi Butik Dershaneler Keçiörendeki Butik Dershaneler Sincan Dershane Fiyatları Ankara Dershane Ücretleri Ankara dershane önerisi